Vajza e artë! Luiza Gega triumfon sërish, këtë herë në garën e 5000 metrave në Poloni

Luiza Gega e ka nisur mbarë në Kampionatin Europian Ekipor, që po zhvillohet në Krakow të Polonisë. Atletja shqiptre është renditur në vendin e parë të baterisë së 5000 metrave divizioni i tretë. Gega ka lënë pas gjithë kundërshtaret me kohën 15:32.39, rreth 4 sekonda më e shpejtë se rivalja Salpeter nga Izraeli. Gega po kalon një formë shumë të mirë në muajt e fundit dhe kjo gjë është përkthyer në rezultate pozitive.

“Nuk ishte garë e lehtë. Vajza që doli e dyta është e treta në botë ka dalë kampionë Europe në 2018 dhe e dija që, nëse do të mbaja deri në fund atë ritëm, do të dilja e para, sepse unë di që jam më e shpejtë se ajo. Jam sportistja më e shpejtë dhe e ndjeja vetën komode.

Nuk doja të vrapoja shpejt pasi po ruhesha për garën e ardhshme, ku synoj që gjithashtu të fitoj. Është gara ime kryesore me 3000 metra me pengesa dhe do të përpiqem të realizoj brenda një kohe të shpejtë. Do të jetë e vështirë, pasi nuk kam kundështare të forta që të më nxisin, por unë do të jap maksimumin për të fituar”, ka theksuar atletja shqiptare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Verified by MonsterInsights