Sport
  6 days ago

  Gazmend Çaçi – Ylli i basketbollit shqiptar të viteve 80

  Nëse e keni ndjekur sado pak basketbollin shqiptar gjatë viteve 80, me siguri i pari…
  Përralla
  2 weeks ago

  The Lover’s Grave

  This is a now largely forgotten tale from central Albania, recorded in the late nineteenth…
  Sport
  3 weeks ago

  11 sportistët e Kosovës pjesëmarrës në Lojrat Olimpike Tokio 2020

  11 SPORTISTË DO TA PËRFAQËSOJNË KOSOVËN NË LOJËRAT OLIMPIKEKomiteti Olimpik i Kosovës (KOK) të enjten…
  Përralla
  3 weeks ago

  Legend of Jabal-i Alhama

  Travelling through southern Albania in 1670, Ottoman traveller Evliya Chelebi (1611-1684) recounts the apocryphal legend…
  Sport
  3 weeks ago

  Mposhti sëmundjen dhe u kthye në legjendë: 30 kuriozitete për Lionel Messin

  Lionel (Leo) Andrés Messi është i datëlindjes 24 qershor 1987. Ai ka lindur dhe është…
  Përralla
  3 weeks ago

  Kësulëkuqja

  Në një fshat gazmor të vendosur buzë një pylli, jetonte një vogëlushe e hirshme me…
  Përralla
  3 weeks ago

  For the Love of a Dove

  Once upon a time, there was a king who had only one daughter. She did…
  Përralla
  4 weeks ago

  Books, museums, libraries and apps are amazing to keep the children engaged, interested and learning.

  With summer in full bloom, besides feeling bored to become productive, children need learning and…
  Sport
  4 weeks ago

  Historia e Qemal Voglit – kampionit të futbollit që komunizmi e bëri të harrohej

  Në vitet ’50-’60 portieri Lev Yashin (Jashin) ishte krenaria e futbollit sovjetik. “Heroi i klasës…
  Përralla
  4 weeks ago

  Scanderbeg and Ballaban

  Scanderbeg or Skanderbeg (Alb. Skënderbeu) was an Albanian prince (1405-1468) and is now considered the…
   Turizmi
   June 13, 2021

   Me këngë e valle, hapet sezoni turistik në Valbonë 🇦🇱

   Valbona çeli zyrtarisht sot sezonin turistik, me këngë e valle tradicionale ku artistët performuan në natyrën e bukur që të…
   Turizmi
   May 14, 2021

   Masat e marra nga Shqipëria për të garantuar siguri për turistët

   Në prag të sezonit turistik 2021, Shqipëria është përgatitur dhe ka marrë masat për të pritur turistët nga vendet e…
   Turizmi
   March 6, 2021

   Razma, guri shndritës në gjerdanin e turizmit malor

   Ke vendosur të bashkëngjitësh në agjendën e larmishme gjeografike të pushimeve edhe një tjetër vendmbërritje. Në këtë bollëk mundësish që…
   Kendi ligjor
   March 6, 2021

   Rëndësia e të siguruarit të fëmijëve në makinë

   Sipas një artikulli të botuar në “Journal of Pediatrics” në USA, tregohet se sa i rëndësishëm është të siguruarit e…
   Back to top button