“Maldivet e Europës”; 10 destinacione mahnitëse për t’u vizituar në Shqipëri

Det, mal, histori, kulturë apo traditë? Të gjitha këto i gjeni në Shqipërinë tonë, e cila vitet e fundit ka arritur ngadalë të tërheqë turistë nga e gjithë bota. Më poshtë ju sjellim një listë me destinacione të mrekullueshme, që duhet patjetër t’i vizitoni.

Ksamili njihet për plazhet e tij të mahnitëse që rivalizojnë Maldivet e famshme. Me ujërat e tij të kristalta, rërën e bardhë të imët dhe ishujt magjikë, Ksamili ofron një arratisje të qetë si askund tjetër.

Mrizi Zanave: Ky restorant, nga ferma në tryezë ofron një përvojë unike kulinarie, duke servirur përbërësit më të freskët nga ferma e tyre.

Ura e Mesit në Shkodër: Kjo urë historike duhet vizituar domosdoshmërisht, sidmos nga të apasionuarit pas historisë. E ndërtuar në shekullin e 18-të, kjo urë e bukur qëndron mbi lumin Kir dhe është një simbol i historisë së pasur të qytetit.

Himarë është një qytet i bukur bregdetar që ofron pamje mahnitëse të detit Jon. Ky qytet magjepsës krenohet me ujëra të pastër kristal, plazhe mahnitëse dhe një atmosferë tërheqëse që do t’ju bëjë të dëshironi të qëndroni përgjithmonë.

Kruja duhet vizituar patjetër, sidomos për të apasionuarit pas kulturës. Ky qytet historik është shtëpia e Muzeut Kombëtar kushtuar heroit, Skënderbeut, i cili mbrojti vendin kundër pushtuesve osmanë.

Parku Arkeologjik i Butrintit: Ky park është një nga vendet më të rëndësishme arkeologjike në Shqipëri, i cili daton që nga grekët e lashtë. Parku ndodhet në një kodër dhe është i njohur për pamjet e tij mahnitëse, si dhe për mbetjet e qytetërimeve të lashta greke, romake dhe bizantine.

Kukësi është një qytet i vogël i vendosur në Alpet Shqiptare dhe ofron një sërë shtigjeve për ecje, sporte ujore dhe aventura në natyrë për ata që kërkojnë emocione dhe adrenalinë.

Kalaja e Gjirokastrës është shtëpia e trashëgimisë kulturore, qyteti i vjetër plot gjallëri dhe ndërtesat historike që shfaqin historinë e pasur të qytetit.

Kalaja e Beratit: I vendosur në qendër të Shqipërisë, në lumin Osum, Berati u ndërtua si një kështjellë e lavdishme mbi një kodër. Ju mund të gjeni kështjellën e lashtë origjinale në këtë kodër e quajtur Kalaja. Kështjella e madhe përmban një distrikt të plotë me shumë xhami dhe kisha, që ia vlen vërtet ta vizitosh. Një tipar i rëndësishëm i Beratit është se shtëpitë në këtë zonë kanë dritare të mëdha. Fshatrat e vegjël që ndodhen përreth janë një veçori tjetër, të cilat mund t’i vizitoni vetëm në një ditë udhëtim.

Apolonia: E quajtur kështu për nder të Zotit Apollon, Apolonia ishte një nga qytetet më të rëndësishme të kohës prehistorike. Rrënojat këtu janë shumë mbresëlënëse dhe tregojnë se sa i lavdishëm dhe origjinal ka qenë dikur ky qytet. Disa nga atraksionet janë teatrot, tempujt, bibliotekat dhe ndërtesat e tjera. Ky vend është mbresëlënës dhe ofron një pamje të mrekullueshme në të gjithë zonën.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Verified by MonsterInsights