Sport

 • Ekipi F.C. Albania Zürich ngjitet për herë të parë në histori në kategorinë e tretë të futbollit zviceran

  Ekipi i futbollit F.C. Albania Zürich, i udhëhequr nga presidenti strugan Sokol Dauti, ka gëzuar të gjithë shqiptarët të cilët…

  Read More »
 • Cristiano Ronaldo snubbed Coca-Cola and the company’s market value fell $4 billion

  As soccer star Cristiano Ronaldo sat down for a press conference at the European Championship Monday, he pushed aside two…

  Read More »
 • HISTORIKE – Gjimnasti rus që përfaqëson Shqipërinë shpallet KAMPION BOTE në Gjimnastikën Artistike

  Të shtunën më datë 12 qershor ndodhi një ngjarje historike për gjimnastikën shqiptare, pasi gjimnasti rus Matvei Petrov i cili…

  Read More »
 • ​Si lindi loja e futbollit?

  ⚽ “Futboll” është një term i cili ka të bëjë me një numërsportesh që përfshijnë në një mënyrë apo në një tjetër gjuajtjen e topit me këmbë për të shënuar një gol. Më i famshmi nga këto sporte është futbolli i asociuar ose thjesht futbolli siç njihetgjerësisht. Termi “futboll” u referohet llojeve të ndryshme tëlojërave me top që kanë rregulla të ndryshme, ku përfshihenfutbolli amerikan, rregullat australiane të futbollit, futbollikanadez, regbi dhe lojëra të tjera të ngjashme. ⚽ ⚽ Forma të ndryshme të futbollit mund të identifikohen nëhistori shpeshherë si lojëra maratonë. Rregullat bashkëkohore tëfutbollit datojnë që nga kodifikimi i lojërave në shkollat publikeangleze në shekullin 18-19. Ndikimi dhe fuqia e PerandorisëBritanike bëri të mundur që këto rregulla të përhapeshin nëzonat ku britanikët kishin influence, edhe jashtë kontrollit tëdrejtpërdrejtë të tyre. Në vitin 1888, Liga e Futbollit u themeluapër herë të parë në Angli, duke u bërë kompeticioni i parë ngashumë kompeticione të futbollit profesional. Gjatë shekullit tëXX, u zhvilluan forma të ndryshme të futbollit duke krijuarshumë skuadra dhe kompeticione të ndryshme futbolli nëpërbotë. ⚽ Etimologjia​Ekzistojnë shpjegime të ndryshme për origjinën e fjalësfutboll. Hamendësohet gjerësisht se termi “futboll” i referohetveprimit të gjuajtjes së topit me këmbë. Ekziston edhe njëshpjegim alternativ, sipas të cilit termi “futboll” fillimisht ireferohej varietetit të lojërave të cilat luheshin me këmbë nëEuropën mesjetare. Historia e hershme e futbollit​⚽ Grekët e lashtë dhe romakët njiheshin për lojërat e shumta me top, disa prej të cilave përfshinin edhe përdorimin e këmbëve. Loja romake Harpastum besohet se ka përshtaturshumë rregulla nga një lojë e vjetër greke e quajtur Episkyros, e cila përmendet në një dramë të vitit 388-311 para Krishtit. Këto lojëra duket se kanë shumë të përbashkëta me regbinë – njëvariant i futbollit modern. Ciceroni romak përshkruan rastin e një burri i cili u vra teksa rruhej tek berberi, për shkak të një topitë goditur me këmbë që përfundoi brenda berberhanes. ⚽ ⚽ Qysh në lojërat romake përdorej ndërkohë topi imbushur me ajër. Loja Episkyros e grekëve të lashtë ështënjohur nga FIFA si një formë e hershme e futbollit. Sipas tënjëjtit burim, cuju është forma më e hershme e futbollit e cilaështë vërtetuar edhe shkencërisht dhe që është luajtur në Kinë. Cuju shfaqet në formën e një manuali për ushtrime të karakteritushtarak të hartuar nga perandori Zhan Guo Ce në shekujt III dhe II para Krishtit. ⚽ ⚽ Aty përshkruhet një praktikë e njohur si “cuju”…

  Read More »
 • Historia e futbollit amerikan

  🏈 Futbolli amerikan e pati zanafillën në vitin 1879. Kjo lojë, e cila është një version i modernizuar i lojës…

  Read More »
 • Emra të rinj te Kosova, futbollisti i skuadrës holandeze dhe ai i skuadrës turke pranojnë ftesën nga Challandes

  Përfaqësuesja e Kosovës do të ketë të paktën një emër të ri në ndeshjet e muajit qershorit. Tashmë ftesën zyrtarisht…

  Read More »
 • Tashmë ai vlen 27 milionë euro, rritje 360-fish në dy vjet për yllin e Kombëtares Shqiptare

  ⚽ Marash Kumbulla është një ndër lojtarët më të shtrenjtë të Kombëtares Shqiptare. Në bazë të vlerës së kartonit në…

  Read More »
 • Shtatë mrekullitë e sportit – Mjedise sportive mitike

  Përderisa ekzistojnë Shtatë Mrekullitë të Botës Antike, pse të mos ekzistojnë edhe 7 Mrekulli të Botës Sportive? A thua është…

  Read More »
 • Eusebio Haliti – Rekodmeni shqiptar i atletikës italiane

  Më 13 janar 2008, ka ndodhur një ngjarje sportive që edhe për historinë e sportit shqiptar është sensacionale. Një djalosh,…

  Read More »
 • Megi Doçi, futbolliste e Vllaznisë së Shkodrës dhe kombëtares së Shqipërisë

  Kjo vajzë simpatike që shihni në foto është Megi Doçi, futbolliste e Vllaznisë së Shkodrës dhe kombëtares së Shqipërisë për…

  Read More »
Back to top button